BENU apteegi farmatseudi Tatjana Drozdova soovitused immuunsuse tugevdamiseks viirushaiguste ägenemise perioodidel

Farmatseut: tarbides ainult vitamiine ja mineraale ei tugevda immuunsust

Kes ei taha sagedasti erinevate viiruste küüsi jääda, saab enda immuunsuse tugevdamiseks üht-teist ära teha. Soovitusi jagab Ülemiste Tervisemaja Benu apteegi farmatseut Tatjana Drozdova.

„Sügis-talveperioodil muutuvad päevad lühemaks ja külmemaks ning ööd pikemaks ja hämaramaks. See on soodne aeg viirustele ja bakteritele. Just sügisel/talvel on inimesed rohkem vastuvõtlikumad haigustekitajatele kui teistel aastaaegadel,“ ütleb ta.

Tatjana ütleb, et immuunsus jaguneb kaheks. „On kaasasündinud ning omandatud immuunsus,“ selgitab Tatjana ning lisab, et neist viimane jaguneb veel omakorda kaheks. „Läbipõdemise järel tekkinud immuunsuseks ning kunstlikult, näiteks vaktsineerimise tagajärjel tekkinud immuunsuseks.“ Tatjana sõnul tuleb immuunsuse osas kindlasti arvestada sellega, et mõned inimesed on haiguse tekitajatele vastuvõtlikumad kui teised.

Immuunsuse sõbrad ja vaenlased

Sellegipoolest tasub immuunsuse tõstmisega tegeleda kõigil. „Immuunsust on võimalik tõsta mitmel erineval moel. Esiteks, mängib suurt rolli meie eluviis – aktiivse ja tervisliku toitumisega eluviis on tugeva tervise alus,“ ütleb ta ning soovitab tarbida täisteraviljatooteid, valgurikkaid toite, mõõdukalt piimatooteid, puu- ja köögivilju, vähendada konservide, külmutatud ja suitsutatud toiduainete ning liigse kofeiini kui ka suhkru tarbimist. „Peale aktiivset eluviisi ja õiget toitumist, on väga oluline, et inimene oskaks puhata. Teiseks, on apteegis lai valik vitamiine, mineraale ja ka taimseid preparaate, mille abil on võimalik veelgi oma immuunsust tõsta ja turgutada.“ Immuunsusele mõjuvad Tatjana sõnul halvasti passiivne eluviis, ebatervislikud toitumisharjumused, stress, liiga lühike uneaeg, liigne alkohol ja suitsetamine.

„Kuigi iga inimene on erinev, võib sündides ühel immuunsus olla tugevam kui teisel, kuid elujooksul saame oma immuunsust ise tugevamaks muuta,“ ütleb ta ning lisab, et suure tõenäosusega tugeva immuunsusega on need inimesed, kes on füüsiliselt aktiivsemad, kelle toitumine on tervislik, tasakaalustatud ja mitmekesine. „Korralik uni ja stressivaba keskkond mõjutavad samuti meie terviseseisundit. Olles passiivne ja ebatervisliku eluviisiga ning tarbides ainult vitamiine ja mineraale ei tugevda immuunsust.“

Hoolivus on suurenenud

Inimesed on hakanud oma immuunsuse eest ka rohkem hoolt kandma. „On täita märgata, et oma tervise eest on hakatud rohkem hoolitsema, eriti külmakuudel. Ja kusjuures mitte ainult üks kindel vanusegrupp näiteks vanemad või eakamad inimesed uurivad oma tervise kohta, vaid vanuse amplituud on muutunud laiemaks. Rõõm on tõdeda, et igas vanuses tuntakse huvi oma tervise vastu. Inimesed on ka julgemad oma tervisemuresid jagama ning kuulavad ka tähelepanelikumalt apteekrite soovitusi ning võtavad antud õpetused apteegist koju kaasa,“ kinnitab Tatjana. Külmakuudel uuritakse peamiselt mis ravimit võib koos teistega kombineerida, kumb ravim on parim köhale/nohule/palaviku vastu ning kas lapsed võivad samuti antud ravimit kasutada. „Seda on tore näha, et inimesed tahavad hoolitseda tervise eest ja see on positiivne märk, kui nad uurivad ning küsivad erinevaid tervist puudutavaid küsimusi. Dialoog patsiendi ja apteekri vahel aitab apteekril paremini mõista patsiendi tervisemurest ning leida patsiendile talle sobivama preparaadi ja anda koju kaasa näpunäiteid/õpetusi,“ selgitab Tatjana.

Immuunsuse tugevdajad

Selleks, et immuunsust tugevdada soovitab Tatjana lisaks elustiilisoovitustele tarbida kindlasti D-vitamiini. „Päikesevitamiinil on mitu olulist ülesannet meie organismis, millest üks on immuunsuse tugevdamine.“ Lisaks soovitab ta toidulisandina juurde tarbida ka C-vitamiini, tsinki ja seleeni. „C-vitamiin on antioksüdant, mis osaleb mitmetes sünteesiprotsessides, võitleb väsimusega ja kurnatusega ning tugevdab immuunsust. Tsinki vajame normaalseks elutegevuseks, juuste ja naha normaalseks seisundiks, aga ka immuunsuse jaoks. Tsingi puudust on võimalik märgata, kui küüned muutuvad hapramaks, juuksed murduvad kergemini ja hakkavad rohkem välja langema, tekivad kerged nahavigastused (kriimustused, marrastused) ning haavade paranemisprotsess aeglustub. Seleen vastutab samuti juuste ja naha välimuse eest, kuid on ka antioksüdant – kaitseb rakke oksüdatiivse stressi eest. Kui tsinki tuntakse kui ilumineraali, siis seleeni rohkem noorusemineraalina – see toetab immuunsust ja annab jõudu.“ Lisaks müüakse apteekides erinevaid taimseid preparaate. „Immuunsuse tugevdamisele aitavad kaasa punane päevakübar, greibiseemne ekstrakt, küüslauk, ingver, ternespiim, astelpaju, must sõstar sipelgapuu koor ja must pässik. Osade looduslikke preparaate võib manustada ka paarinädalaste kuuridena. Ženženn, kuldjuur ja eleuterikokk on nii üldtoniseerivad kui üldtugevdavad taimed, mõjutavad nii füüsilist kui ka vaimset tööd, aga aitavad kaasa ka immuunsuse tugevdamisele. Apteegis on immuunsuse tugevdamise sortiment väga lai ning igaüks leiab endale kõige sobivama ja meelepärasema preparaadi.“

Benu apteek ootab Sind Valukoja 7, Ülemiste Tervisemajas