ENERGIA JA ELURÕÕM ON LÄHEMAL KUI SA ARVAD: apteeker õpetab, kuidas talvisest väsimusest võitu saada

Kuigi päevad on juba veidi pikemad ja päike käib kõrgemalt, tunneb suur osa inimestest talvist väsimust. Selleks, kuidas end terve ja reipana hoida, jagab kasulikke soovitusi Ülemiste Tervisemaja Benu apteegi farmatseut Lauri Baar.

Kui tunned väsimust ja viirushaiguste sümptomid ei taha kuidagi taanduda, tuleks eelkõige vaadata üle oma elustiil. Apteeker soovitab jälgida, kas tarbitav toit sisaldab vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. “Kindlasti ei tohiks ära unustada vedeliku tarbimist ja regulaarset liikumist värskes õhus. Soovituslik oleks tegeleda südamelähedaste hobidega, mis toidavad nii vaimu kui ka keha,” toob Baar välja.

Apteeker lisab, et oma füüsilise tervise seisukorda on lihtne teada saada kehakoostise raporti abil, mis annab hea ülevaate ja pakub väärt nõuandeid liikumise ning toitumise osas. Soovi korral aitavad apteekrid leida igaühele vajalikud toidulisandid, mis aitavad jõuvarusid täiendada.

Võta vitamiine

Kui vitamiinide regulaarne manustamine pole seni veel harjumuseks saanud, siis tasuks väsimuse vastu võitlemisel varuda oma koduapteeki mitmeid olulisi vitamiine ja mineraalaineid.

“Vitamiinidest on praegu üheks olulisimaks D-vitamiin, mida peaks kogu pimeda talve vältel tarbima. Benu apteekides saab mugavalt ja kiiresti teha D-vitamiini testi ja vastavalt tulemustele leida sobiva tugevusega vitamiin,“ räägib Lauri Baar.

Viirushaiguse seljatamisel tulevad apteekri sõnul kasuks ka C-vitamiini kuur ja looduslikud immuunsüsteemi tugevdajad, nagu probiootikumid, must leedripuu, sipelgapuu koor ja greibiseemneekstrakt. “Vaimset pinget ja stressi tundvad inimesed peaksid tarbima lisaks ka B-grupi vitamiine ja magneesiumi. Need toetavad närvisüsteemi ja aitavad näiteks ka unetuse korral. Kergemate vaevuste korral soovitan juua õhtul rahustavaid taimeteesid. Kui kurnatust on tunda ka päeval, sobivad kasutamiseks toniseerivaid aineid nagu ženzenni ja Q-10’t sisaldavad preparaadid,” lisas apteeker.

“Et talvisest vitamiinivaegusest tingitud väsimusest võitu saada, annab

vitamiinikuuride kõrval kindlasti ka värskes õhus liikumine ja puhkus perega meile kõigile energiat juurde ning toob naeratuse näole,” tõdeb kokkuvõtteks apteeker Lauri Baar.

Meelespea:

  • Toitu mitmekesiselt. Vaata üle oma toidulaud, et see sisaldaks piisavalt värsket puu- ja juurvilja. Vahepaladeks põhitoidukordade vahel sobivad väga hästi värsked puu- ja köögiviljad, pähklid, seemned, smuutid või näiteks maitsestamata jogurt marjadega või maitserohelisega. Vitamiinipuudus ja ühekülgne toitumine on tihtipeale väsimuse põhjuseks.
  • Tee läbi korralik vitamiinikuur. Jälgi, et D-vitamiini tase oleks normis. Väsimuse korral aitavad hästi C-vitamiini preparaadid, B-grupi vitamiinid, rauapreparaadid, Q-10 preparaadid ja teised. Pea julgesti nõu apteekriga, et välja selgitada oma vajadused.
  • Leia tasakaal töö ja puhkuse vahel. Tuleb võtta aega lõõgastuseks, näiteks viibida looduses või tegeleda asjadega, mis on südamelähedased. Väga tähtis osa on ka korralikul unel, seega on oluline piisavalt magada.
  • Liigu palju värskes õhus. Iga päev võiks õues liikuda vähemalt pool tundi. Liikumine aktiveerib lihaste tööd ja vereringet, mis aitab kaasa just vaimse väsimuse vastu.
  • Joo piisavalt vedelikku. Parim jook janu kustutamiseks on puhas vesi!

 

Vajalikud vitamiinid ja täiendavat konsultatsiooni saad Ülemiste Tervisemaja Benu apteegis, aadressil Valukoja 7.