Head uudised Ülemiste Tervisemajast – Unimed pakub hambaravi ka meie majas!
Siinjuures hambatervise hoidmiseks alljärgnevad nutikad nõuanded:
Uued harjumused, mis su hammastele meeldivad
Kõik teavad, et hambaid tuleb kaks korda päevas pesta, kuid hammaste hea tervise seisukohalt on veel rida tegevusi, millega tuleks arvestada. Unimedi Ülemiste Tervisemaja ravikabinettide hambaarst dr Helena Lemmats avaldab neli uut harjumust, millega võiksid oma igapäevaelus arvestada.
Vähem näksimist
Iga kord, kui me midagi sööme või joome (erandiks puhas vesi), korraldavad suus paiknevad bakterid hammastele happerünnaku. Näksimise tõttu ei jõua sülg, mis peaks söögikordade vahel aitama happeid neutraliseerida, hambaid piisavalt kiiresti ja tõhusalt kaitsta. Selleks, et eelmisest söögikorrast tekkinud happerünnak saaks suus neutraliseeritud, tasub söögikordade vahel juua vaid puhast vett ning pidada umbes kolmetunniseid söögipause. Kui on soov vahel siiski mõnda suhkrurohket maiustust süüa või magusat jooki juua, siis on soovitatav seda teha söögikordade ajal.
Kõrrega joogid on paremad
Tasub meeles pidada, et mida lühemat aega on söögid-joogid hammastega kokkupuutes, seda parem. Näiteks on pulgakommid ja iirisekommid väga pikka aega suus. Jookide puhul tuleb appi kõrrega joomine, kuna sel viisil on hammaste kontakt magusa joogiga lühem.
Poole tunni reegel
Kõige olulisem on mitte pesta hambaid varem kui pool tundi pärast sööki. Miks? Sest söömine seab hambad happerünnaku alla ja teeb hambaemaili pehmeks. Pikaajaliselt hambaid kohe pärast söögikorda pestes kulub hambaemail õhemaks. Seega tasub hambapesuga pärast söömist vähemalt pool tundi oodata, et sülg jõuaks happerünnaku neutraliseerida. Hommikuti võid hambad puhtaks pesta ka enne hommikusööki, sest ööga paljunenud bakterid saavad siis eemaldatud.
Vähem lisatud suhkruid
Lisatud suhkruga liialdamine ei meeldi ka hammastele. Magusa ja meeldiva maitsevee saamiseks lisatavad suhkrud annavad hambakatus elavatele bakteritele vajalikud vahendid, millega toodetakse hambaaukude lahustavaid happeid. Selle tulemusel muutuvad meie hambad haavatavaks. Pärast iga söögikorda toimub suus happerünnak, mille meie organism suudab ära neutraliseerida, aga kui söögikordasid ja magustatud jookide tarbimist on päeva jooksul liiga palju, siis jäävad ülekaalu hambaid lagundavad protsessid ja tekivadki hambaaugud.
Hammaste tervis mõjutab tervet organismi
Hammaste hea tervis ja seisukord on seotud meie üldise tervisega. Suus olevad põletikud võivad mõjutada näiteks südame- ja veresoonkonda, tekitades südamelihasepõletikku, samuti võib suu olukord tõsta ka infarkti saamise tõenäosust. Seos kehtib ka teistpidi – nähes suus limaskesta muutusi, võib see vihjata näiteks soolestikuprobleemidele ja aidata õigel ajal haigusele jaole saada. Kroonilise igemepõletiku tekkimisel võib iga hambapesu ajal tekkida bakterite sattumine vereringesse ehk baktereemia, mis omakorda toob kaasa süsteemse põletikulise reaktsiooni. Kui igemepõletikku ei ravita, muutub bakterite esinemine veres pidevaks ja soodustab veresoonte lubjastumist. See mõjub halvasti eelkõige südamele, kuid võib kahjustada ka teisi organeid.
Tule kontrolli oma hammaste olukorda Unimedi Ülemiste Tervisemaja ravikabinettides, aadressil Valukoja 7.
Aegu saab broneerida:
- Unimedi kodulehe kaudu
- Unimed Ülemiste kliiniku registratuuri kaudu: 6199150 & ylemiste@unimed.ee
- Qvalitas Arstikeskuse kaudu: 6051500 & ylemiste@qvalitas.ee