Mine pimedale ajale energiliselt vastu! 4 fakti D-vitamiini kohta, mida sa varem ei teadnud

D-vitamiin on ainuke vitamiin, mida soovitatakse Eestis talveperioodil peakõigil toidulisandina juurde võtta. Selle olulisust ei alahinda ei arstid egatoitumisnõustajad, sest vitamiin on kaasatud väga paljudesse organismiprotsessidesse. Ometi võid ka seda vitamiini võttes teha selliseid vigu, misnullivad ära kasu, mida saama peaksid. Nippe, kuidas D-vitamiinitoidulisandina tarbimisest maksimaalselt kasu saada, jagab ÜlemisteTervisemaja SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp.

Valge tablett vs õlikapsel

Kuna D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, siis tuleb eelistada õlipreparaati kapsleid, spreid või tilku. Nn “valgest tabletist” ei omasta me kuigi hästi Dvitamiini. Aga alati ei pruugi ka erinevate firmade õlikapslid sobida. Näiteks võibjuhtuda, et inimese seedetrakt ei suuda õlitilga ümber olevat kapslit lagundada jaseetõttu ei saada ka vitamiini kätte. Vaid vere D-vitamiini taseme regulaarseljälgimisel on võimalik välja selgitada, milline preparaat sobib ja tagab piisavavitamiini taseme veres.

Liiga palju D-vitamiini on sama halb kui D-vitamiini defitsiit

Optimaalne vitamiin D tase on >75 nmol/l, parim, kui tase jääb 80-125 nmol/lvahele, sportivatel inimestel kuni 150 nmol/l. Kuigi meil oli näiteks aastal 2018erakordselt päikeserohke suvi, siis Eesti suurimas meditsiinilaboris SYNLABteostatud analüüside alusel pidi kahjuks tõdema, et mõned kuud hiljem oli paljudeltestitutel D-vitamiini tase ikkagi alla optimaalse tulemuse. Tuginedes viimase aastajooksul laboris teostatud vitamiin D vereanalüüside tulemustele, esineb tervelt70%-l vitamiin D vähesus. Testitute keskmine vitamiin D tase on 65 nmol/l,kusjuures 60+ vanuse keskmine on veelgi madalam, 63 nmol/l. Paraku on ka 10%testijatest tõenäoliselt tarbinud preparaate liiga palju, mistõttu nende vitamiin Dvereanalüüsi tulemus on tugevasti üle optimaalse. Üle- ja alatarbimine väljendubinimestel ühtmoodi – esineb pidev väsimus, pärsitud on füüsiline sooritusvõime,häiritud on luude, lihaste, hammaste tervis ja lastel areng.

Päikesereisid D-vitamiini tarbimise asemel?

Kahjuks ei tööta D-vitamiini sünteesimise puhul ka talvised päikesereisid, sest siisoleme kaetud tugeva päikesekaitsekreemi kihiga. Vastasel juhul saaksime lihtsaltpäikesepõletuse. Väheteada on aga fakt, et päikesekaitsekreemid takistavadoluliselt D-vitamiini sünteesi nahas ja ka see, et eaka inimese nahk toodab Dvitamiini palju vähem kui noore inimese oma. Samuti saavad seda vitamiini vähemkätte tumedanahalised. Tasub teada, et selleks, et keha hakkaks D-vitamiinipäikesest sünteesima, ei piisa lihtsalt sellest, et kalendri järgi on suvi. Selleks, etüldse D-vitamiini päikesevalgusest saada, peaks see langema korraga vähemalt25%-le kehast (käed, käsivarred, sääred).

Kohv ei ole sõber

Kohvijoojatel ei soovitata D-vitamiini hommikuti võtta, kuna kohv takistab selleimendumist. Kohvi joomise ja D-vitamiini võtmise vahele võiks jääda vähemalt1,5-tunnine vahe. Teine variant on võtta vitamiini õhtul, kuid paljudel ei lase seesiis hästi uinuda. Kui ka sina kuulud sinna gruppi, siis võiksid D-vitamiini võttahoopis keset päeva.

Veel huvitavaid fakte:

  • Inimene „põletab“ päevas ligikaudu 40 mikrogrammi D-vitamiini.
  • Suvel keskpäevase päikese käes saab organism 15 minutiga ligikaudu 3000IU D-vitamiini.
  • SPF 8 päikesekreemi kasutamisel säilib <5% maksimaalsest D-vitamiinisünteesikiirusest nahas.
  • D-vitamiin on tundlik oksüdeerimisele. Valguse ja õhu kätte jäetud Dvitamiin haihtub tabletist toatemperatuuril 72 tunniga.
  • Kogu sisse söödav D-vitamiin ei imendu sajaprotsendiliselt. D-vitamiiniimendumist takistab ka kiudainerikas toit.

D-vitamiini taset saab kiiresti ja lihtsalt määrata Ülemiste TervisemajaSYNLABis, aadressil Valukoja 7.