Ortopeed dr Hillar Luga tagasi kodumaal: kõige raskem oli jõuda otsuseni, sealt edasi oli kõik juba lihtne

Mida teha siis, kui sul on unistuste kodu, erialane ja väga hästi tasustatud töö, harmooniline pere, aga see kõik ei asu sinu sünniriigis. Hinnatud ortopeed dr Hillar Luga teab vastust.

1991. aastal sai ortopeed dr Hillar Luga tööpakkumise Soome. „Esialgu pidin minema pooleks aastaks,“ ütleb ta. Tööpakkumisele jaatavalt vastates polnud tal veel aimugi, et kuuest kuust Soomes saab sujuvalt hoopis kolmkümmend aastat. Põhjuseid, miks sel hetkel paljud Eesti arstid Soome poole vaatasid, oli palju. „Meditsiinisüsteem oli sel hetkel Soomes paremini arenenud, seal oli parem tehnoloogia ja teadmised.“ Samuti olid ka palju paremad palgad ja elamistingimused. „Mäletan hästi, et Eesti palga eest sain Soomes osta trammipileti,“ meenutab ta naerdes. Sulandumine Soome eluga võttis dr Luga sõnul aga aega, sest elu Soomes oli ikka täiesti teine. „Läksin toidupoodi ja nägin, kuidas riiulid erinevatest vorstides lausa lookas olid. Eestis oli aga ainult kaks varianti, kas vorsti on või pole üldse.“

Unistuste kodu

Dr Luga elu oli Soomes vägagi hästi korraldatud. „Lasime endale Espoosse ehitada kodu, mis meile väga meeldis, meie laste kool ja lasteaed olid vähem kui kilomeetri kaugusel. Ilusa ilma korral läksid nad sinna rattaga. Meile tõesti väga meeldis seal,“ kirjeldab ta. Siiski oli koguaeg nii füsioterapeudist abikaasa Katri Luga kui ka Hillari peas mõte tagasi kodumaale kolimisest. „Olime sellest nii palju rääkinud. Kõige raskem oligi jõuda otsuseni, sealt edasi läks kõik juba kergelt,“ tõdeb dr Luga.

Ühine kabinet

Kuusalu lähedal asunud suvekodust sai sel suvel perekond Lugade päris kodu. Katri ja Hillari lapsed, 8- aastane Marleen ja 12-aastane Karl, käivad nüüd Kuusalu keskkoolis. Hillar ja Katri peavad aga Ülemiste Tervisemajas ühist kabinetti. „Kuusalu sobib elamiseks suurepäraselt. Lastel on väga hea kool ning päris linna me ei kipugi,“ ütleb ta. Esimesed kliendid Ülemiste Tervisemajas võeti vastu aga juba suve lõpus.

„Kõik ei lähe ära, vaid osad tulevad ikka tagasi ka ja ma olen väga rahul selle otsusega. Mulle meeldib siin töötada ja Eesti inimesi ravida. Oma rahva sees on väga meeldiv olla. Tunnen, et olen nüüd juurte juures tagasi ja see on hea tunne,“ ütleb ta. Hillari arvates ei oska Eesti inimesed oma elu kodumaal vääriliselt hinnata. „Ükskõik mis tööd inimene siin ka ei teeks, tavaliselt nad ei mõtle sellele, milline rõõm on teha seda oma riigis. Aga eks seda ongi raske hinnata, kui pole vahepeal ära käinud,“ mõtiskleb ta ning lisab, et kui omal ajal oli tõesti vajadus arenemiseks riigist lahkuda, siis tänapäeval on Eesti niivõrd hästi arenenud riik, et siin on võimalik õppida ja areneda milles iganes.

Spetsialiseerumine on oluline

Ka ortopeedia valdkond on dr Luga sõnul Eestis tänasel päeval Soomega samal tasemel. „Eesti meditsiin on väga heal tasemel ja siin tehakse väga vahvaid asju, ka võrreldes soomlastega.“ Dr Luga on spetsialiseerunud õla- ja põlve artroskoopilisele kirurgiale. Artroskoopiline kirurgia tähendab, et liigest ei lõigata tervenisti lahti, vaid tehakse poole kuni sentimeetrised lõiked, mille kaudu operatsiooni teostatakse. „Sellisel viisil opereerides taastuvad inimesed kiiremini, lõikustrauma on väga väike,“ selgitab dr Luga ning lisab, et ortopeedia on just viimase kahekümne aasta jooksul meeletult arenenud. „Lõikustehnikad on paranenud ning samuti on aru saadud, mida on mõtet opereerida ning mille puhul aitab konservatiivne ravi ehk füsioteraapia. Soomes on õlaravi muutunud palju just selles osas, et üsna palju ravitakse erinevaid õlavaevusi, traumapäraseid või degeneratiivseid haiguseid, füsioteraapiaga.“ Peale ortopeedilist operatsiooni on aga kindlasti vaja ka füsioterapeuti. Seepärast moodustavadki abikaasade Lugade ravikabinet vajaliku koosluse, sest need kaks teenust käivad tihti käsikäes. Üks erinevus siiski on võrreldes Soomega. Eestis ei ole veel füsioteraapia osas liialt spetsialiseerutud. „Siin tegeleb üks füsioterapeut inimesega peast kuni varvasteni. See pole kõige parem variant. Spetsialiseerumine toob kindlasti paremad tulemused,“ usub dr Luga ning lisab, et see on kindlasti ka Eestis vaid aja küsimus.

 

Ülemiste Tervisemajas ortopeed dr Hillar Luga ja füsioterapeut Katri Luga vastuvõtule registreerimine siin.