Üks tegu Ülemiste Tervisemajas, mis on kasulik kolmel erineval moel

Detsember on head tegemise kuu. Kuidas teha kolmekordselt hea tegu iseendale, teisele inimesele kui ka riigile, selgitab Ülemiste Tervisemaja Doonorikeskuse ja Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse osakonna juhataja-ülemarst Dr Gulara Khanirzayeva.

Hindamatu abi teisele

Iga terve täiskasvanu inimene võiks olla doonor ja seda sellel lihtsal põhjusel, et veri on eluskude, mida tänapäeval (ja ka lähitulevikus) ei saa toota tööstuslikult nii, et sellega saaks aidata vereülekandeid vajavaid patsiente. Vereülekandega saab päästa elu suurte verekaotuste puhul, samuti on vereülekanne osa ravikuurist paljude haiguste ja seisundite puhul ja sellistel juhtudel on just doonori abi, tema poolt loovutatud veri, hindamatu.

Hingerahu ja teadmine iseendale

Kõige suurem kasu doonorile on hea enesetunne tehtud heast teost – vereandmisest. Igast loovutatud täisveredoosist saab valmistada mitmeid verekomponente ning just teadmine, et vereloovutusega sai päästetud kellegi elu, ongi kõige parem tunne ja ma usun, et paljud doonorid tulevad vereandmisele just selle ainsa eesmärgiga- aidata teisi.

Enne vereloovutust toimub doonorite meditsiiniline läbivaatus, mille käigus hinnatakse inimese sobivust doonoriks tema poolt täidetud küsimustiku alusel, määratakse sõrmeotsaverest hemoglobiini taset, mõõdetakse vererõhku. Igal vereloovutusel kontrollitakse doonoriverd selliste nakkuste suhtes nagu hepatiit B, hepatiit C, süüfilis ja HIV. Vajadusel (nakkustekitaja avastamisel) kindlasti teavitatakse ka doonorit. Seega on doonor oma tervisliku seisundiga ka paremini kursis.

Aita ka riiki

Selleks, et tagada stabiilsed verevarud riigis peaks Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) soovitusel olema doonorite arv vähemalt 4% elanikkonnast. Eestis doonorite arv on umbes 2,8 % elanikkonnast. Seega arenguruumi veel on!

Varasematel aastatel oleme märkinud, et suvekuudel peame rohkem pöörduma doonorite poole, kuna doonorite aktiivsus ja külastatavus veidi langeb ja seda põhjusel, et suvi on puhkuste periood ja paljud doonorid on linnast väljas, reisimisel jne. Ka iga aasta enne jõule kutsume alati doonoreid olema aktiivsem, sest detsembrikuus on kalendris rohkem puhkepäevi ja verevarud peavad olema tagatud ja piisavad ka nendel päevadel.

Tule tee kolmekordne heategu Ülemiste Tervisemaja Doonorikeskuses, Valukoja 7.