ÜLEMISTE TERVISEMAJA Babysport füsioterapeut: toeta oma lapse arengut, kuid ära kiirusta sellega

Väikelapse iga on see aeg, kus toimub kõige suurem areng. Igas arenguetapis on oluline lapse lapse arengut jälgida ja arengut toetada. Selleks on nii lastearstidel kui ka füsioterapeutidel kindlad arengutähised, mille järgi saab lapse psühhomotoorset arengut jälgida. Ülemiste Tervisemaja Babysport füsioterapeut Urmi Kukk selgitab, kuidas nende juures laste arengu toetamine käib.

Babysport on Eestis väikelapse arengut toetav asutus. “Me oleme Eestis ainuke sellise kontseptsiooniga lastekeskus, milles oleme püüdnud luua keskkonna, kus erinevas vanuses lastel on tore ja põnev teraapiates ja huviringides osaleda ning vanemad saaksid parimat toetust ja nõuandeid, kuidas oma lapse arengule kaasa aidata,“ ütleb Urmi. Babysporti meeskonnas on hetkel füsioterapeut, tegevusterapeut, eripedagoog, logopeed ja psühholoog. „Füsioterapeudi vastuvõtule ootame beebisid alates 2. elukuust. Babysporti füsioterapeutide poole saab pöörduda kui märkate mahajäämust lapse psühhomotoorses arengus, lapse lihastoonus on liiga madal (hüpotooniline) või liiga kõrge (spastiline). Kui näiteks lapse käeline tegevus või silma- käe koordinatsioon on nõrk, kui ta ei oska/suuda käsitleda mänguasju või näputoitu. Siinjuures tuleb appi lisaks füsioterapeudile tegevusterapeut. Samuti nõustavad meie terapeudid kõneeelse arengu osas kui beebi laliseb vähe, puuduvad silbid kõnes, raske on leida beebiga pilkkontakti jne,“ ütleb Urmi ning lisab, et loomulikult on alati võimalus tulla nende juurde ka lihtsalt lapse arengu hindamiseks.

“Füsioterapeut hindab esimestel elukuudel beebi peahoidmist nii kõhuli- kui ka selili asendis, lihastoonust, teljelisust, 4-5. elukuul pööramist seljalt kõhule, peenmotoorseid oskusi, 6-7 elukuust alates roomamis-, käputamis-, istumismustrit ja 10-12 elukuul püstitõusmist, tasakaalu ja iseseisvat kõndimisoskust,” loetleb Urmi lapse esimese eluaasta peamisi arenguetappe. Eesmärgiks pole aga

kindlasti see, et lapsi võimalikult kiiresti midagi tegema saada, vaid vastupidi, Babysportis üritatakse lapse arengut aidata ja toetada. “Kui ta on kuhugi arenguetappi jõudnud, kohe- kohe jõudmas või arenguliselt peaks hakkama jõudma aga laps ei saa või ei suuda iseseisvalt uut oskust omanda. Loomulikult on oodatud ka vanemad kui ühe aastased lapsed, sest ka neil on omad arenguetapid.“

Korra nädalas trenni

Babysportis ei käi ainult need lapsed, kelle arengus on puudujääke vaid oodatud on kõik beebid ja lapsed. Nende jaoks taasavati septembris ka rühmatreeningud, mis kestavad kuni jaanipäevani. Iga arenguetapile on mõistagi oma rühmatrenn. “Kõige nooremad, kes rühmatrenni oodatud on neljakuused beebid. Beebid on sünnistressist väljunud, kohanenud ning ka ärkveloleku aeg on juba pikem. Samuti on vanemad kindlamad, eriti kui tegemist on nende esimese beebiga.” Rühmatreeningutes saadavad oskused tulevad vanematele kasuks ka koduses elus, sest saadakse õiged harjutused ja võtted, kuidas lapse arengusse just sellel perioodil panustada,“ ütleb

Urmi. Babysporti rühmatreeningud kestavad pool tundi ning Urmi soovitab nendes käia korra nädalas. “Lisaks võimlemistunnile on väga toredad beebide ja väikelaste muusikatunnid ütleb ta ning lisab, et väga hea on beebiga lisaks käia ka ujumas.

Kõik rühmatreeningud toimuvad väikestes gruppides. Peamiselt on grupis korraga kuus kuni kaheksa osalejat. “Nii on füsioterapeudil võimalik jõuda iga osalejani.” Lisaks harjutatakse ka sotsiaalseid oskusi ning rütmitunnetust. “Lisaks füüsilistele oskustele saavad lapsed meie juures esimese sotsiaalsete oskuste kogemuse, kuidas oodata oma järjekorda, jagada vahendeid (pallid, pillid jne.) Lapsed õpivad kuulama kuidas juhendaja korraldusi täita, teistega arvestada. Kõige parema tagasiside oleme saanud vanematelt, kes kiidavad lapse oskusi esimesest tunnist alates kuulata ja täita juhendajate korraldusi, järjekorra ootamist lisaks heale koordinatsioonile ja füüsilisele võimekusele.” Samuti ootame lapsi muusikatundidesse, et koos teha muusikat, laulda ja tantsida.

Trenn ka ainult värsketele emmedele

Kuigi kõikides rühmatrennides on lapsed koos oma vanematega, siis uue trennina avati sel sügisel ka rühmatrenn, mis pole mõeldud lastele vaid värsketele emmedele. “See on sünnitusjärgne võimlemine füsioterapeudi pilgu all, kes on spetsialiseerunud just naiste tervisele. Sünnitusega võib kaasneda erinevaid probleeme ja muresid. Tema aitab nendega toime tulla ja neid leevendada.”

Eraldi soovib Urmi välja tuua probleemid eelkooliealiste ja noorema kooliastmete laste rühi- ja kõnnimustriga. „Võib-olla on see põhjustatud koroonaajast, aga viimasel ajal satub Babysporti üha sagedamini ka rühiprobleemidega lapsi, kes võib olla koduõppe ajal pole laua taga istunud vaid hoopis voodis või diivanil. Paljudele lastele ja peredele on kaugõpe olnud suureks mureks, laste õpioskused, keskendumine on halvenenud, mis omakorda toob kaasa õpiraskusi. Meie eripedagoogid saavad aidata lastel parandada keskendumisvõimet, õpioskusi, aga ka parandada sotsiaalseid oskusi igapäevasel toimetulekul,“ ütleb ta ning lisab, et mõnikord piisabki paarist konsultatsioonist, et laps saaks uuesti tavapärasesse rütmi tagasi.

Kindlasti tahame oma lastele parimat ja sageli tekitab see lastevanemates ärevust ja hirme. Urmi teab omast käest, et tihtipeale on hirmul suured silmad. „Kui lapsevanemale tundub, et üks või teine oskus ei tule nii nagu peaks, siis võiks juba aegsasti pöörduda Babysporti. Üheskoos proovime leida lahenduse või siis vajadusel saame lapsevanemat nõustada, millise arsti või spetsialisti juurde võiks edasiste uuringute tegemiseks pöörduda.“