Toitumisnõustaja viis toimivat nippi, kuidas pühad kergemalt mööda saata

Raskustunne peale pühadesöömingut?

Jõulud on küll oodatud aeg, kuid kuskil kuklas on alati pisut ärevust – kuidas küll sellel aastal teha nii, et pärast söömaaega poleks raske olla ning lisakilod külge ei hakkaks. Ülemiste Tervisemaja toitumisnõustajal Teele Tederil on selleks puhuks jagada toimivaid nippe!

Ülesöömine koormab kõiki seedeelundeid, muudab meid loiuks ja teeb olemise raskeks. Lisaks on see ka üks suurimaid seedehäirete põhjustajaid. Ja kes meist tahaks pühad sedasi veeta? Selleks, et tähtsal õhtul liigset täiskõhutunnet vältida, pole vaja enne jõule ülesöömistrenni teha. Piisab, kui pühadeajal järgida mõnda lihtsat soovitust.

Alusta puuviljadest

Kui soovid, et jõulud oleksid kõhule võimalikult kerged, siis loobu mõttest eritoitude vahele enesetunde leevendamiseks mandariine nosida – need jäävad maos aeglaselt seeduvate toitude taha toppama ning tekitavad kõhus raskustunnet. Seega, kui tunned, et puuviljad on selle õhtu kohustuslik osa, siis söö neid enne sööki.

Süsivesikud ja valgud koos

Palju on räägitud sellest, kuidas liha ja kartuli kombinatsioon ei ole organismile tervislik ning neid oleks targem eraldi tarbida. Kui aga soovid oma kehakaalu hoida või langetada, siis on just oluline tarbida süsivesikuid ja valke koos, sest viimaste lisamine süsivesikuterikkale toidule aitab paremini veresuhkrutaset kontrolli all hoida. Stabiilne veresuhkur aitab hästi kaasa tervisliku kehakaalu saavutamisele ning hoiab ära suuremad söömissööstud, mida hiljem kahetseda võid. Kui sulle kartul ei meeldi, asenda see mõne muu süsivesikulise toiduainega nagu näiteks riis või miks mitte kinoa.

Jook või söök

Kindlasti ei tasu pidusöögi kõrvale liiga palju vedelikke tarbida, sest see lahjendab maomahlu ning muudab lõppkokkuvõttes seedeprotsessi aeglasemaks ning raskemaks. Joo söögi ajal vaid vajadusel ning võimaluse korral naudi jooke pisut enne või pärast sööki.

Kas magustoitu ei saagi?

Magustoidust ei pea loobuma. Aga kuna magu on juba õhtu jooksul niigi suure koormuse saanud, võiks magustoidu hommikuks jätta. Nii on ka ärgates midagi, mis silma särama paneb ning tõenäoliselt jõuab keha söödud kalorid päeva jooksul ka ära kulutada.

Söö söögi ajal, maga magamise ajal

Pidusöögi ja magamamineku vahele peaks jääma vähemalt kolm tundi. Kui suundume söögilauast kohe voodisse, jääb toit seedimata – öösel  seedimine aeglustub või peatub üldse. Toit meie sees läheb pahaks ja see on heaks hüppelauaks halbadele bakteritele. Lisaks halvendab täiskõht ka meie une kvaliteeti. Parem tee pidusöök võimalikult vara ning ära magamaminekuga liialt viivita, sest mida kiiremini uinud, seda kiiremini saabub hommikune magustoit.

 

Ülemiste Tervisemaja toitumisspetsialist Teele Teder